O NÁSPARTNEŘIFOTOGALERIEDOKUMENTYKONTAKTY

Hledat

Aktuality

Soutěž „Školní časopis roku 2018“ Pardubického a Královéhradeckého kraje

Neděle, 04 Březen 2018

Vydavatelé školních a oddílových časopisů se mohou přihlásit do soutěže Školní časopis roku Pardubického a Královéhradeckého kraje 2018

Chrudim – do krajského kola soutěže o nejlepší školní časopis v Pardubickém a Královéhradeckém kraji se mohou až do 10. dubna hlásit všichni vydavatelé školních, oddílových či klubových časopisů. Akci pořádá Asociace středoškolských klubů České republiky ve spolupráci s krajským koordinátorem zapsaným spolkem Altus pod záštitou poslance Pavla Bělobrádka a europoslance Tomáše Zdechovského.

Přihlášení časopisů je velmi jednoduché. „Stačí na stránkách http://askcr.cz/casopis/ zaregistrovat elektronicky časopis a poslat dvě ukázková čísla na adresu Altus, z.s., Strojařů 1387, Chrudim," vysvětluje postup ředitel soutěže Roman Málek.

Soutěž je postupová a nejlepší časopisy mají šanci vyhrát v celorepublikovém kole. V krajském získává každý přihlášený pamětní desku a pro zástupce redakcí jsou připraveny zajímavé exkurse.

 

Mladí lidé z Chrudimska si prohlédli sněmovnu

Čtvrtek, 22 Prosinec 2016

Chrudim / Praha – v úterý 20. prosince 2016 si mladí lidé z Chrudimska prohlédli Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. V předvánoční době si tak zpestřili výuku. Akci uspořádal zapsaný spolek Altus ve spolupráci se Základní školou Komenského ve Skutči.

snemovnaskutec2

„Cílem akce bylo ukázat mladým lidem práci poslanců, ale taky je motivovat k participaci na občanském životě. Akce volně navázala na zářijový program Kandidát, který si kladl za cíl větší zájem o veřejné dění," připomíná smysl akce Roman Málek.

S žáky se setkal také jihomoravský poslanec Jiří Mihola. Ten velmi zajímavě pohovořil s dětmi a občas glosoval známé výroky a politiky ze sněmovny. Zároveň žáky překvapil velkou znalostí Chrudimska a slíbil návštěvu skutečské školy.

Na příští rok chce spolek Altus uspořádat setkání mladých lidí se zájmem o politiku, politický marketing, ale i občanskou angažovanost.

„Není rozhodující, které straně kdo fandí, ale hlavním smyslem je zapojit mladé lidi. Bohužel jejich zastoupení v politice je málo a je potřeba vychovávat další generace," uzavírá Málek.

Projekt Kandidát.cz stejně jako cestu do Poslanecké sněmovny by nebylo možné realizovat bez finanční podpory Pardubického kraje a společnosti R36.cz.

IMG_4735

   

Nejlepší redaktoři školních časopisů Pardubického kraje navštívili Prešovský kraj

Čtvrtek, 09 Červen 2016

Chrudim/Prešov – za podpory Pardubického kraje se naskytla účastníkům soutěže o nejlepší časopis v kraji možnost exkurse do Prešovského kraje a návštěvy redakcí.

„Ve čtvrtek se vrátila zpět domů desetičlenná výprava z Prešovského kraje, kde pobývala a seznamovala se s chodem redakcí a tvorbou novin. Žáci navštívili redakce Denníku Korzár, Prešovských novin a Prešovského večerníku v krajském městě a nejlepší středoškolský časopis na Slovensku Gymoš v Bardějově,“ přiblížil po návratu program Roman Málek ze spolku Altus, které akci pořádalo a každoročně pořádá soutěž Školní časopis Pardubického kraje.

O slavnostní přijetí redaktorů se postarala samotná primátorka Prešova Andrea Turčanová, který se svými kolegy představila zajímavosti města a regionu.

„Velmi milé bylo oficiální přijetí do jednací síně paní primátorkou se vší vážností jako oficiální delegace z jiné země. Žáci zjistili mnoho informací o městě Prešově a dostali dárkové balíčky o Prešovském kraji a nejvíce je zaujalo lázeňské město Bardějov. Studenti navázali osobní kontakty s redaktory nejlepšího středoškolského časopisy Gymoš a domluvili se na další spolupráci. Děti ochutnaly místní speciality, především speciální omáčku mačanku,“ řekla zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krouna Lenka Beniačová

Na to navázalo přijetí a společný oběd na Prešovském kraji a diskuse o zajímavostech cestovního ruchu.

Pro účastníky byl připraven i program a prohlídka města Bardějov a účast na oslavách Dni města Prešov. Na závěr všichni dostali malou pozornost a pozvání do města Svidník.

Akci bylo možnost uskutečnit díky podpoře Pardubického kraje a společnosti LEO Express.

   

Soutěž Školní časopis roku 2016 v Pardubickém kraji zná vítěze

Úterý, 10 Květen 2016

Pardubice – odborná porota soutěže Školní časopis Pardubického kraje v roce 2016 hodnotila více jak měsíc školní časopisy z kraje. Ze dvou desítek časopisů nakonec vybrala ty nejlepší. Všichni účastníci soutěže navíc mohou jet na mediální stáž do slovenského Prešova díky podpoře Pardubického kraje.

„Soutěž má už svoji tradici a navíc kromě postupu do celostátního kola soutěže se snažíme mladé pisatele motivovat. V minulosti například zástupci redakcí pobývali týden v Německu, v červnu pojedou do Prešova,“ řekl ředitele soutěže Roman Málek z chrudimského Altusu.Porota ocenila časopisy následovně -  Speciální a praktické: 1. PRUŽINA (Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice), Žáci a učitelé ZŠ:  1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Pardubice, Josefa Ressla), Žáci I. stupně:  1. Riegrováček (Základní škola Svitavy, Riegrova 4), Žáci I. stupně a II. stupně: 1. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle), Žáci II. stupně: 1. Šotek (ZŠ a MŠ Proseč)  a Žáci střední školy: 1. MAGGY (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

Letos byla obměněna porota o jednu třetinu a novým porotcem se stal krajský radní Pavel Šotola: „Bavil mě pohled žáků a studentů na dění ve svých školách. Na základních je to „hra na novináře“ pod vedením zkušených mentorů - učitelů, na školách středních bylo znát, že příspěvky píší vyzrálé osobnosti a není zde zakázaných témat. V jejich rukou se takový časopis stává „nastaveným zrcadlem“ jak pro ně samotné, tak i pro pedagogy a celou školu, kterým dává cennou zpětnou vazbu.“

Za profesionály v porotě zasednul šéfredaktor Pardubického deníku Tomáš Dvořák. „Jsem moc rád, že jsem opět mohl být členem poroty této soutěže. Řada časopisů nás znovu příjemně překvapila a utvrdila v přesvědčení, že i školáci mohou vytvořit kvalitní a čtivý obsah. Je mezi nimi mnoho talentovaných autorů a kdoví, jestli se někdy v budoucnu někteří z nich nestanou našimi kolegy,” konstatoval Dvořák.Soutěži poskytl záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl členem tříčlenné poroty: „Kvalita časopisů je rok od roku lepší. Přestože každý porotce má možnost dát až sto bodů, dokonce se shodnou a časopisy ohodnotí někdy úplně stejně,“ uzavírá Zdechovský.

Slavnostní předání diplomů proběhne v pátek 30. září 2016 na Bambifestu v Chrudimi. Navíc nejlepší postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno v závěru roku.

skolni_casopis_pk05_2016web

Soutěž školních časopisů

  2016 v Pardubickém kraji

pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského a radního Pardubického kraje Pavla Šotoly

Speciální a praktické

1. PRUŽINA (Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice)

Žáci a učitelé ZŠ

1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Pardubice, Josefa Ressla)

Žáci I. stupně

1. Riegrováček (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

2. Pětka

Žáci I. stupně a II. stupně

1. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle)

2. Béda (Základní škola Lanškroun, B. Smetany 460)

3. BrVe Times (Základní škola Pardubice)

4. Hrošíkovy Hrochoviny (Základní škola Hrochův Týnec)

5. MUF (Základní škola Moravany, okres Pardubice)

Žáci II. stupně

1. Šotek (ZŠ a MŠ Proseč)

2. Riegrovák (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

3. ŠKROB (ZŠ a MŠ Krouna)

4. Vodopád (Masarykova základní škola Dolní Roveň)

Žáci střední školy

1. MAGGY (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

2. Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí)

3. Gymjev Express (Gymnázium, Jevíčko)

4. Buzola (Gymnázium Josefa Ressela)

5.-6. SKALPEL - časopis, který se vám dostane pod kůži ... (Střední škola zdravotnická a sociální Ústí nad Orlicí)

5.-6. CHRUDIMKA.cz (ALTUS, z.s. Chrudim)

7. Elektronka (SPŠE a VOŠ Pardubice Karla IV.)

   

Chrudimské neziskovky bavily děti ve východoslovenském Svidníku

Čtvrtek, 23 Červenec 2015

Chrudim/Svidník – partnerství mezi Pardubickým a Prešovským krajem je stále aktivní a panuje velká míra spokojenosti. Důkazem je i zábavné odpoledne pro děti ve východoslovenském Svidníku, kde uplynulou neděli 19. července 2015 uspořádalo Občanské sdružení Altus a Loutkářský soubor Ahoj Chrudim zábavné odpoledne pro děti.

„Venku bylo okolo 35 stupňů. Nicméně na pěší zónu přišlo na zhruba tři sta dětí a rodičů si zahopsat na skákacím hradě či se podívat na loutkové představení," přibližuje program Roman Málek z Občanského sdružení Altus.

Chrudimští ve Svidníku díky podpoře Pardubického kraje nejsou žádnými nováčky. V minulosti například členové natírali v rámci dobrovolnické akce 72 hodin plot na místním fotbalovém hřišti. Velmi se osvědčila spolupráce s primátorem města Janem Holodňákem a vedoucí odboru školství Vierkou Dercovou.

odpoledne_pro_deti_svidnik_2015_015web

odpoledne_pro_deti_svidnik_2015_030web

   

Soutěž Školní časopis roku 2015 v Pardubickém kraji zná vítěze

Pondělí, 06 Duben 2015

Chrudim – do krajského kola soutěže o nejlepší školní časopis v Pardubickém kraji v roce 2015 se přihlásilo na dvě desítky škol. Odborná porota složená z profesionálních redaktorů vybírala nejlepší časopisy tentokrát v šesti kategoriích.

„Cílem celé soutěže je motivovat k vlastní autorské tvorbě a zároveň si následně vyměňovat zkušenosti. Těší mě, že letos se nebály do soutěže zapojit nové školy," řekl ředitele soutěže Roman Málek z Občanského sdružení Altus.

Soutěži poskytl záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl členem tříčlenné poroty: „Časopisy jsou v mnoha případech na velmi profesionální úrovni. Je potřeba ocenit všechny, kteří se na informacích ze školy podílí. Navíc to jsou mnohdy skutečné kroniky školního života."

Nejlepšími časopisy v Pardubickém kraji jsou v kategorii Speciální MŠ ,ZŠ a PrŠ PRUŽINA (Pardubický kraj), žáci a učitelé I. a II. stupně ZŠ - Resslovský zpravodaj (ZŠ Resselovo Pardubice), Žáci I. stupně a II. Stupně - BrVe Times (Základní škola Bratranců Veverkových), žáci II. Stupně - ŠOTEK (ZŠ Proseč), žáci II. stupně a střední školy - Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí), žáci střední školy - MAGGY (MAGazín GYmnázia) (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy).

Novým porotcem v roce 2015 se stal vedoucí programu Českého rozhlasu Pardubice Zdeněk Novák. „Bylo mi potěšením a ctí časopisy pročítat a hodnotit. Člověk si říká, že to s dnešními školáky není tak špatné, jak se neustále objevuje v médiích. Jsou kreativní, zapálení pro věc a z většiny časopisů je to znát. Navíc se člověk při hodnocení časopisů sentimentálně vrátí do školních let a vzpomene si na to, jak vznikal „ten jeho" školní časopis."

Slavnostní předání diplomů proběhne v pátek 15. května v Pardubicích. Pro zástupce redakcí je navíc připravena prohlídka Pardubického deníku, kde sami napíší článek a zároveň je čeká exkurse v jediném rozhlase v Pardubickém kraji - Českém rozhlase Pardubice. Navíc nejlepší postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno v závěru roku.

skolni_casopis1_web

Zasedání poroty. Ředitel soutěže v Pardubickém kraji Roman Málek předává jednu z přihlášek europoslanci Tomáši Zdechovskému pod dohledem Zdeňka Nováka z Českého rozhlasu Pardubice. Šéfredaktor Pardubického deníků Tomáš Dvořák pečlivě studuje jeden z přihlášených časopisů. Foto: Jaroslav Šnajdr.

Výsledková listina Školní časopis Pardubického kraje v roce 2015

Speciální MŠ, ZŠ a PrŠ

1. PRUŽINA (Pardubický kraj)

Žáci a učitelé I. a II. stupně ZŠ

1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Resselovo Pardubice)

Žáci I. stupně a II. stupně

1. BrVe Times (Základní škola Bratranců Veverkových)

2. Muf (ZŠ Moravany)

3. Béda (Základní škola Lanškroun)

4. Sokolovský koktejl (Základní škola a mateřská škola Svitavy)

4. Riegrovák (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

5. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle)

6. Hrošíkovy Hrochoviny (Základní škola Hrochův Týnec)

7. Dvojka 2 (Základní škola Litomyšl)

Žáci II. stupně

1. ŠOTEK (ZŠ Proseč)

2. Můj svět (ZŠ Heřmanův Městec)

3. Škrob (ZŠ a MŠ Krouna)

4. Školní noviny (Masarykova základní škola Dolní Roveň)

Žáci II. stupně a střední školy

1. Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí)

Žáci střední školy

1. MAGGY (MAGazín GYmnázia) (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

2. Gymjev Express (Gymnázium Jevíčko)

3. Chrudimka.cz (Občanské sdružení Altus)

4. Elektronka (SPŠE a VOŠ Pardubice)

   

Strana 1 z 9

pceLogo-MSMT logo-chrudim crdm klice-pro-zivot
Kontaktujte nás

Povinné *

 
(c)2011 - Občanské sdružení ALTUS
Foto použito © Godfer / Fotky & Foto
Web vytvořil Lukáš Rolínek - NETOVKY.info Systém běží na CMS Joomla 1.5